

LVS Doen In: ervaringen van scholen in vso en praktijkonderwijs
Een leerlingvolgsysteem dat niet alleen overzicht biedt, maar ook motivatie stimuleert en werkdruk verlaagt? Scholen in het voortgezet speciaal onderwijs (VSO) en praktijkonderwijs (PrO) die werken met Doen In ervaren de voordelen. Dit maatwerk-leerlingvolgsysteem, ontwikkeld door KPC Groep in co-creatie met scholen, maakt het volgen van de voortgang van leerlingen eenvoudiger en effectiever.
Scholen die met Doen In werken, zoals De Einder (PrO) in Den Haag en School Lyndensteyn (VSO) in Beetsterzwaag, ervaren een systeem dat aansluit bij hun onderwijsvorm, zo leert een rondgang door deze scholen en gesprekken met gebruikers. “Als leerlingen zichzelf kunnen volgen, dan werkt dat door in de motivatie. Ze weten waaraan ze moeten werken. Leerlingen vinden het zo leuk dat ze meer willen. Hoe leuk is dat?”
Wat Doen In onderscheidt, is complexiteit vertalen in gebruiksgemak en flexibiliteit. “Met minimale inspanning maximaal resultaat.” Ook mentoren halen veel waardevolle informatie uit het systeem, waardoor ze beter zicht hebben op de ontwikkeling van hun leerlingen. “Monitoren zonder rompslomp” is een van de uitspraken die we optekenden.
Hulpmiddel in het onderwijsproces
Doen In is speciaal ontworpen door én voor PrO en VSO, en biedt een eenvoudige structuur waarmee scholen leerdoelen helder kunnen formuleren en opvolgen. Door de koppeling tussen evaluaties en nieuwe plannen blijft de groei van leerlingen inzichtelijk en werkbaar. “Dit systeem volgt dus eigenlijk je curriculum,” merkt een docent op.
Daarnaast biedt Doen In de mogelijkheid om volledig afgestemde leerlijnen in te richten. “Er is zoveel eigen inbreng mogelijk in dit systeem. We konden onze volledige praktijklijn hierin plaatsen,” zegt een praktijkonderwijsdocent. Dit maakt het systeem niet alleen tot een volgsysteem voor de voortgang van leerlingen, maar ook een krachtig hulpmiddel in het onderwijsproces zelf.
Motivatie versterken bij leerlingen
Een belangrijk aspect van Doen In is de focus op leerlingmotivatie. Met leerdoel-specifiek lesmateriaal en school-eigen certificaten worden leerlingen gestimuleerd om zichzelf te ontwikkelen. “De beloning in de vorm van certificaten vinden leerlingen prachtig,” vertelt een docent. Dit draagt bij aan hun eigenaarschap en motiveert hen om door te zetten.
Ook helpt Doen In leerlingen zelfstandig aan de slag te gaan. Instructiekaarten met duidelijke stappen en afbeeldingen maken het leerproces overzichtelijk en toegankelijk. “We willen zoveel mogelijk aansluiten op wat de leerlingen willen uitstralen. En dat creëren we hier. We kijken heel erg naar de individuele leerling. We willen in ontwikkeling blijven.”
Werkdrukverlaging
Niet alleen leerlingen plukken de vruchten van Doen In; ook docenten en mentoren ervaren meer rust en overzicht in hun werk. “Omdat je tijdwinst boekt, kan het ook de werkdruk verlagen.” Het systeem neemt administratieve taken uit handen en zorgt ervoor dat informatie direct bruikbaar is in de dagelijkse praktijk.
Ondersteuning door onderwijskundigen
Bij de implementatie biedt KPC Groep ondersteuning op maat. Onze onderwijskundigen helpen scholen bij het opstellen van leerlijnen en het optimaal inzetten en implementeren van Doen In. “Doen In doet recht aan de leerling, en aan jezelf als professional,” vat een gebruiker samen.
Demo aanvragen
Meer weten? Graag verzorgen we een demo? Ook kunnen we u in contact brengen met scholen die met Doen In werken. Neem contact op met Nicolien Berkers.